Kızarmış Dondurma

Paylaş :

FacebookTwitterGoogleTumblrLinkedInPinterest


Yaz aylarında sıcak ve soğuk iki tadın birleşmesine sahne olan kızarmış dondurmayı umarım seversiniz. Yapılışını duymuştum ama yapmaya cesaret edemiyordum. Geçen yaz bit atnıdıkla cesaret edip yaptık ve herkes çok beğendi. Farklı bir tat olması sebebi ile herkesin ilgisini çekiyor.

Malzemeler
İstediğiniz kadar dondurma (Markettekilerde olur, pastanelerdekide)
Kaplamak için tuzsuz mısır gevreği
Yumurta sarısı

Yapılışı
Mısır gevreklerini rondodan geçirerek un haline getirin ama çok fazla küçük olmasın aşırı büyükte olmasın. Dışını kaplamak için yumurtanın sarısını ayırın ve bir kenarda bekletin. Dondurmayı buzluktan çıkartır çıkarmaz işe başlayın, çıkartmadan evvel bu hazırlıkları yapmış olun dondurma erimesin.

Çıkarttığınız dondurmayı  toplar halinde yuvarlayarak bir kat mısır gevreği içinde gezdirin. Sonra aynı dondurma topunu yumurta sarısına bulayıp bir kat daha mısır gevreği ile kaplayın ve bir kaba koyun. Üç kat kaplama yapmayın yoksa kızarmıyor.

Dondurma toplarını hazırladıktan sonra buzlukta donana kadar bekletin. Ben bir gece bekletiyorum. Dondurma topları donduktan sonra buzluktan çıkartmadan evvel bir tencerede m tencerede epeyce sıvı yağı iyice kızdırın. Ben alüminyum tencere kullanıyorum böylece yağ daha çabuk kızıyor.

Kızan yağın içerisine buzluktan çıkarttığınız dondurma toplarını tek tek atın ve yaklaşık 10 saniye kadar kızartın. Eğer yağ çok kızmazsa mısır geverekleri kızarmıyor ve çok yağ çekiyor. Ayrıa dondurmada eriyip akıyor. 10 saniye süre iyi kızmış bir yağ için yeterli. Dondurma toplarının dış rengi değişince kızartma işi bitmiş demektir.

Hızlıca yağdan aldığınız topları üzerine ister bal, ister çükolata sosu isterseniz sade olarak servis yapın.

VN:F [1.9.22_1171]
Tarife puan verin
Rating: 8.9/10 (9 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Kızarmış Dondurma, 8.9 out of 10 based on 9 ratings

Paylaş :

FacebookTwitterGoogleTumblrLinkedInPinterest


, , ,

About busta

Yaşamak için ye, yemek için yaşa
View all posts by busta →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.