Yozgat Testi Kebabı

Paylaş :

FacebookTwitterGoogleTumblrLinkedInPinterest


Yozgatta görev yaptığım yıllarda tattığım bir lezzet. Güvenç gibi hazırlanıyor ama eğer pişirmesini bilmezseniz sulu kalıyor ve sanki haşlama yemişsiniz gibi bir tat bırakıyor o yüzden iyi pişirilmesi gerekiyor. Aslında şunu söylemekte fayda var fırında pişerken fırıncıya söyleyin ateşe yakın tutsun hatta mümkünse ateşin üzerinde pişirsin ki suyunu çeksin. Gelelim tarife;

Malzemeler
1,5 kilogram az yağlı kuşbaşı kuzu eti
1/2 (5-6 adet) kilogram domates
Bolca sarımsak (tadı sarımsak veriyor)
9-10 adet yeşil biber
2 çorba kaşığı tereyağ
1-2 adet soğan (isterseniz arpacık soğanları doğramadan atabilirsiniz)
Baharatlar
1 Orta boy testi 🙂

Hazırlanışı
Kuzu etlerini kuşbaşı doğrayın ve bir kaba alın. Domatesleri küp küp doğrayın. İsterseniz bu kadarda domates kullanmayabilirsiniz.
Biberleri çok büyük değil, çokta küçük olmayacak şekilde doğrayın. Eğer soğanı normal kullanacaksanız onları da doğrayın. Arpacık soğan kullanacaksanız soyduktan sonra direkt olarak doğramadan kullanabilirsiniz.
Doğradığınız sebzeleri kuşbaşı etlerle bir kapta karıştırın. içerisine tuzu ve istediğiniz baharatları ekleyin. Kekik kesinlikle olsun çünkü kuzu etine kekik harika bir tat verir.
Testinin altına çok az sıvı yağ dökün ve etleri içerisine doldurun. En üstüne tereyağı koyun ve ağzını alüminyum folyo yada hamurla kapatın ve küçük bir delik delin. Kara fırına pişmesi için verin. Evde yeriniz varsa bahçede ateş üzerinde de pişirebilirsiniz ama pişme süresi çok uzun yaklaşık 3,5-4 saat sürüyor bu sebeple evde zor olabilir. Ama meşe odunu uzun süre yanabiliyor isterseniz meşe odunu ile pişirin.
Testi kebabı pişince testinizin kafasını kırarak kebabı içinden çıkartın ve servis yapın.

Eğer fırında pişirtecekseniz kesinlikle ateşe yakın koydurun. Hatta son bir saat direk ateşte de kalabilir. Tabi bu sırada iyi kontrol edilmesi gerekir yoksa yanabilir. Ateşte pişme sebebi suyunu çekmesidir. Yozgatta lokantalar küçük testilerde direk ateşte pişiriyor. Ama testiler oldukta küçük sadece bir kişilik porsiyonlar halinde. Aşağıda bunu görebilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Tarife puan verin
Rating: 10.0/10 (10 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Yozgat Testi Kebabı, 10.0 out of 10 based on 10 ratings

Paylaş :

FacebookTwitterGoogleTumblrLinkedInPinterest


,

About busta

Yaşamak için ye, yemek için yaşa
View all posts by busta →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.